Skip to main content

Nie ma nic bardziej urzekającego i relaksującego niż taras ozdobiony soczystymi i bujnymi roślinami, które można oglądać na początku i na końcu dnia. Wygląda to absolutnie pięknie i zachęcająco. Dzięki odpowiednim wskazówkom i poradom ekspertów możesz również zamienić swój zwykły taras w niezwykły krajobraz  – żywe dzieło sztuki, dobierając tak rośliny by nie tylko zachowywały walor estetyczny, ale dawały jeszcze wystarczający plon dla rodziny.

Jak wiesz, istnieje kilka rodzajów roślin, które możesz chcieć uprawiać w doniczkach, ale pomidory są najbardziej popularne wśród nich. Dlaczego pomidory? Dzieje się tak, ponieważ pomidory są w zasadzie łatwe w uprawie i utrzymaniu. Nie są wymagane żadne wyszukane i drogie narzędzia ogrodnicze. Znajomość właściwej gleby, lokalizacji, aplikacji wybranych nawozów organicznych i zamiłowanie do pracy to wszystko, co się z tym wiąże.

Lista kontrolna uprawy pomidorów

Rozmiar ma znaczenie – jeśli chodzi o uprawę pomidorów w pojemniku lub doniczce, zawsze pamiętaj, że im większe, tym lepsze. Istotą jest pojemność gleby – większy pojemnik oznacza, że ​​może pomieścić więcej gleby. Podczas uprawy pomidorów korzenie potrzebują więcej miejsca, aby osiągnąć optymalny wzrost. Typowa sadzonka pomidora może osiągać wysokość nawet 2metrów w zależności od odmiany, w gleby, sposobu pielęgnacji i stosowanych nawozów.

Gleba – jeśli chodzi o skład gleby, wielu twierdzi, że lepiej jest stosować podłoże ogrodnicze, ponieważ daje ona znacznie korzystne wyniki. Inni wskazują, że stosowanie naturalnej gleby doniczkowej sprzyja lepszemu wzrostowi i jest bezpieczniejszą metodą. Tak czy inaczej, wszystko sprowadza się do decyzji ogrodnika. Pamiętaj, że podłoże ogrodnicze jest oczywiście droższe, ale jest warte swojej ceny.

Nawozy – jeśli używasz nawozów, musisz najpierw zrozumieć, że nie wszystkie nawozy są takie same. Ponieważ uprawiasz pomidory w doniczkach, będziesz chciał używać nawozów, które zapewniają proporcjonalny i zbilansowany nawóz o wyższej zawartości azotu, zwłaszcza jeśli twoje pomidory są młode; potrzebujesz by roślina wykształciła zdrowe duże liście i mogła dobrze fotosyntezować.

Kilka typowych błędów podczas uprawy pomidorów w doniczkach

Korzystanie z małych pojemników – korzenie pomidora potrzebują więcej miejsca, więc używaj większych pojemników.

Zbyt dużo wody – nie przelewaj, ponieważ nadmierne podlewanie doprowadzi do zgnilizny końca kwitnienia, pęknięcia pomidorów. Ale nie pozwól też, aby twoim pomidorom zabrakło wody. Kluczem do sukcesu jest posiadanie działającego systemu nawadniania kropelkowego, który faktycznie oszczędnie je nawadnia.

Nawóz –Zaprzestanie nawożenia w wyznaczonym terminie i przejście na nawozy o niskiej zawartości azotu, fosforu i potasu. Nigdy nie używaj nawozów bogatych w azot, gdy pomidory już kwitną.