Skip to main content

Czarna herbata to popularny napój wytwarzany z całkowicie utlenionych liści krzewu herbacianego, Camellia sinensis. Czarna herbata naturalnie zawiera kofeinę; Chociaż zawartość kofeiny we wszystkich herbatach jest znacznie niższa niż w kawie, niektórzy ludzie chcą unikać wszelkiej kofeiny.

Rooibos: południowoafrykańska czerwona „herbata”:

Rooibos nie jest ściśle rodzajem herbaty, ponieważ jest wytwarzany z zioła, które nie jest blisko spokrewnione z rośliną herbacianą. Rooibos jest wytwarzany w procesie utleniania, który pod wieloma względami jest podobny do tego stosowanego do produkcji herbat czarnych i oolong: po zbiorze liście mogą się utleniać, w tym przypadku nadając im intensywnie czerwony kolor.

Wielu pijących herbatę opisuje rooibos jako najbardziej „herbaciany” spośród bezkofeinowych naparów ziołowych. Profil smakowy jest podobny do herbaty, być może nieco mniej gorzki, a aromat jest bogaty i ziemisty, z nutami owocowymi.

Liść maliny czerwonej:

Liść czerwonej maliny jest najbardziej znany jako herbata lecznicza stosowana w celu promowania zdrowia kobiet w czasie ciąży. W przeciwieństwie do niektórych naparów ziołowych zalecanych kobietom, liść maliny nie wykazuje oznak zmiany poziomu hormonów i jest to łagodne zioło, które jest ogólnie uważane za bezpieczne, więc zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, można go regularnie pić jako napój.

Filiżanka wytworzona przez namoczenie liścia czerwonej maliny w wodzie ma intensywny ciemny kolor, podobnie jak filiżanka czarnej herbaty, a aromat ma pewne cechy charakterystyczne dla czarnej herbaty. Pomimo tego, że napój ten jest zrobiony z tej samej rośliny co maliny, aromat i smak parzonej filiżanki w niewielkim stopniu przypomina aromat malin: zamiast tego jest ziemisty i ziołowy, gdzieś pomiędzy mocną czarną herbatą, a świeże zapachy liściastego ogrodu malinowego w lecie.

Inne zioła:

Podczas gdy rooibos i liść czerwonej maliny to dwa zioła, które przychodzą mi na myśl, gdy myślę o bezkofeinowych alternatywach, które są najbardziej podobne w smaku i aromacie do czarnej herbaty, istnieje niezliczona ilość innych naturalnie bezkofeinowych ziół, które dają pyszne napary. Nawet jeśli nie uważasz, że są one bardzo podobne do herbaty, możesz również cieszyć się innymi. Zachęcam do zapoznania się z różnymi herbatami ziołowymi i samodzielnego zadecydowania, która z nich najbardziej Ci się podoba.